

Niesamowite reportaże na dzień ojca
Prezent na dzień ojca do kupienia online to żadne wyzwanie dla dzieci prawdziwych moli książkowych, dla których półka z książkami nigdy nie jest wystarczająco pełna. Jeśli dodatkowo tata przepada za świetnie napisanymi reportażami, wśród książek z ostatnich kilku lat znajduje się sporo świetnych propozycji. Jedną z nich jest “Cena” Anny Bikont, uznanej reportażystki i pisarki.
Krótka historia Holokaustu
W 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem Niemiec. Już rok później tak zwane ustawy norymberskie zabroniły związków między Żydami i Aryjczykami, a antysemicka polityka Hitlera zaczęła się nasilać. 1 września 1939 roku Hitler zaatakował Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową, czyli najbardziej krwawy konflikt w historii. W ciągu kilku lat opanował większą część Europy, a Żydzi na terenach okupowanych musieli zmagać się z coraz większymi restrykcjami i upokorzeniami. W 1942 roku rozpoczęła się eksterminacja Żydów na masową skalę, a Żydzi zgromadzeni w gettach byli wywożeni do obozów śmierci w Treblince, Sobiborze, Bełżcu i wielu innych. Ci, którzy przeczuwali swój los, oddawali dzieci pod opiekę Polakom.
Jaka jest cena za dziecko?
W swojej przejmującej książce Anna Bikont skupia się na historiach dzieci, które w mrocznych czasach Holokaustu trafiły pod opiekę różnych ludzi. Niektórzy z nich zaprzęgali dzieci do bardzo ciężkiej pracy fizycznej w swoich gospodarstwach, inni zapewnili im szczęśliwe dzieciństwo i traktowali je jak własne dzieci. Najtrudniejsze były powroty członków rodziny, którzy chcieli odzyskać ocalałych potomków. Czasem zdarzało się tak, że dziecko wolało zostać z rodziną zastępczą, do której się przywiązało. Żydowskie sieroty często nie pamiętały w ogóle członków swojej prawdziwej rodziny. W zachowanych dokumentach widnieje wiele informacji na temat tego, że rodziny zastępcze czasami godziły się na oddanie dzieci za opłatą. Szczegółowo wyliczali, jakie koszty ponieśli wychowując i karmiąc dzieci przez kilka lat, a potem odsprzedawali je prawdziwym rodzinom. Wstrząsające historie żydowskich sierot zostały poparte bogatą dokumentacją Emanuela Ringelbluma i nie tylko.